•Sorunlu bölgede uyuşukluk ve duyu kaybı

•Ağrı (Sinir sıkışması omurilikteki bir sorundan kaynaklıysa öksürme ve hapşırma gibi durumlarda ağrı artabilir)

•Karıncalanma ve iğne batması hissi

•Kaslarda güçsüzlük ve seğirme

•El ve ayaklarda hareket güçlüğü

Sinir sıkışması nasıl teşhis edilir?

Sinir sıkışması şüphesiyle doktora giden kişi öncelikle fiziki muayeneden geçer. Muayene sırasında doktorunuz da sinir sıkışmasından şüphelenirse sizi bir dizi teste sokar. Bu testlerin toplam süresi yaklaşık olarak 1 saattir. Siz de doktora giderken programınızı buna göre yapmalısınız. Şimdi bu testlere ayrıntılı bakalım:

Sinir ileti çalışması. Bu testte sinirlerdeki elektriksel iletim ölçülür. Bunun için sorunlu bölgeye bazı elektrotlar yerleştirilir. Sonrasında düşük miktarlarda elektrik yollanır. Bu işlem can yakmaz. Ancak biraz rahatsızlık verebilir. Test sonuçlarına bağlı olarak hem sinirlerdeki iletim bozuklukları hem de sinirlerin iletim hızı ölçülür.

Elektromiyografi (EMG). Bu işlemde kaslardaki elektrik deşarjı ölçülür. Test öncesinde ince iğne biçimindeki elektrotlar kaslar içine yerleştirilir. Bu sırada biraz ağrı hissedebilirsiniz ve sonraki birkaç gün ufak yaralar taşırsınız. Elektrotların yerleştirilmesinden sonra kasların hareket etmesi sağlanır. Sonuçlara bağlı olarak sinir sıkışmasının varlığı ve seviyesi hakkında önemli bilgiler edinilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MR). Vücudun içindeki hem sert hem de yumuşak dokuların görüntülenmesinde işe yarar. Bunun için radyo frekansları kullanılır. Ön çapraz bağ yaralanmaları ve sinir sıkışması tanısında çok tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hem bağ dokularının, hem de kıkırdakların durumu hakkında ayrıntılı bilgi toplamak mümkündür.

Sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır?

Sinir sıkışması tanısı ardından sıra tedaviye geçer. Tedavinin ilk aşaması dinlenmedir. Bu aşamada doktorunuz sizden ağrıyı, karıncalanmayı ve uyuşmayı tetikleyen tüm hareketlerden korunmanızı isteyecektir. Ancak sinir sıkışmasının bulunduğu yere bağlı olarak hareketsizliği sağlamak için bir atel ya da bant kullanılması gerekebilir. Örneğin karpal tünel sendromuna bağlı olarak gelişen bir sinir sıkışmasında bu tür malzemeler kullanılabilir.

Dinlenme aşamasından sonra sıra fizik tedaviye geçer. Fizik tedavi sırasında uzman doktorunuz sinirler üzerindeki baskıyı hafifletmek için bir dizi hareket uygulamanıza yardımcı olur. Bu hareketler daha önce de söylediğimiz gibi hem sinirlerin üzerindeki baskıyı hafifletir, hem de kasların esnemesini ve güçlenmesini sağlar.

İlaçlar da sinir sıkışması tedavisinde rol alabilir. Özellikle analjezikler ve kortkosteroid enjeksiyonlar en sık başvurulan ilaçlardandır. Her iki grup ilaç da sinir sıkışmasına bağlı ağrıyı ve inflamasyonu azaltmaya yöneliktir.

Tüm bu işlemler işe yaramazsa o zaman cerrahi müdahale uygulamak gerekebilir. Ancak bunun için en az 1 – 2 ay beklenir. Uygulanacak cerrahinin türü sinir sıkışmasının nedenine ve bulunduğu bölgeye göre değişir. Örneğin omurgadaki fıtık, sinir sıkışmasına neden oluyorsa fıtıklaşmış diskin bir bölümünün kaldırılması ya da sinirlere baskı yapan dokuların gevşetilmesi gerekirken, karpal tünel sendromuna bağlı sinir sıkışmalarında farklı yöntemler uygulanır.